Ev hanımlarına emeklilik imkanı geliyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bayram tatilinin ardından yoğun bir gündemle toplanacak. Görüşmelerin öncelikli maddesi, ev hanımlarının emeklilik hakları olacak. Ayrıca, çocuk sayısına bağlı olarak kadınların emeklilik yaşının düşürülmesi ve Bağ-Kur kapsamındaki esnafların, Sosyal Sigortalar Kurumu’ndaki (SSK) kişilerle eşit emeklilik koşullarına kavuşması gibi konular da ele alınacak. Ev hanımlarının sosyal güvenlik haklarına erişimini sağlamak amacıyla emeklilik haklarına ilişkin talepler, uzun süredir kamuoyunun gündeminde yer alıyor.

Yeni düzenleme tasarısıyla, ev hanımları emeklilik başvurusu yaptıklarında, sigorta primlerinin üçte birlik kısmının devlet tarafından karşılanması öngörülüyor. Bu sayede, emeklilik sürecinde ev hanımlarının sigorta prim yükü hafifleyecek ve devlet katkısıyla desteklenecek.

EV HANIMLARI AYDA 4 BİN 267 TL ÖDEYECEK

Böylece, ev hanımları ayda 4 bin 267 lira 20 kuruş ödeyerek emekli olabilecek. Burada bazı mesleklerde uygulanan yıpranma payı modelinin bir benzeri çalışan kadınlar için de çocuk sayısına göre uygulanması söz konusu olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir